Wirtualna Izba Pamięci


Wirtualna Izba Pamięci


Franciszek Gołata i jego pasja
Franciszek Gołata i jego pasja Franciszek Gołata urodził się 29 lipca 1919 roku w Wąwelnie koło Wyrzyska. Całe swoje dorosłe życie spędził w Bydgoszczy. Od najmłodszych lat interesował się lotnictwem. Na przełomie lat 1932/34, jako młody 13 letni chłopiec, zaczął uczęszczać do modelarni lotniczej L.O.P. P. przy Szkole Podstawowej w Koronowie. Tam buduje modele samolotów i szybowców oraz pomaga w budowie szybowca "Wrona", który zostaje później przekazany do Szkoły Szybowcowej w Fordonie.
Historia Aeroklubu Bydgoskiego - nowy punkt widzenia
Historia Aeroklubu Bydgoskiego - nowy punkt widzenia Mało która korespondencja ostatnimi czasy sprawiła mi taką radość, jak list od pana Tomasza Grabowskiego. Próbując w jakikolwiek sposób podtrzymać pamięć o dziejach naszego Aeroklubu i całej rzeszy oddanych mu ludzi staram się zamieszczać dostępne materiały na naszej klubowej witrynie. Zachęcam także innych, którzy chcą, mogą i pamiętają. Nieprzebraną skarbnicą pamiątek są opublikowane tutaj kroniki naszych seniorów.
Jan Wróblewski
Jan Wróblewski: Dwukrotny szybowcowy mistrz świata z South Cerney w Wielkiej Brytani w 1965r. i z Vršac w Jugosławii w 1972r. Szybowcowy wicemistrz świata z Marfy w Stanach Zjednoczonych w 1970r. Szybowcowy wicemistrz  Związku Radzieckiego w 1966r. Szybowcowy mistrz Polski  w 1963r i dwukrotny II wicemistrz Polski  w 1964r. i 1967r. Zwycięzca Całorocznych Zawodów Szybowcowych im. Ryszarda Bitnera w 1964r.  Przelotem docel powrót na odległość 678km (Leszno, Olsztyn, Leszno) na szybowcu Foka 4  dnia 28 lipca 1963 roku ustanowił szybowcowy rekord świata.
Ryszard Kohls... "Takim Go zapamiętam"
  W tym dzisiejszym, nieco "zwariowanym" świecie pozostawał zawsze sobą, uśmiechnięty, otwarty na kontakt z każdym, kto chciał się dowiedzieć coś więcej o Jego profesji. Gdy wchodził do śmigłowca "wyłączał" się, skupiony na wykonaniu zadania. A byłem prawie od początków Jego fascynacji lotnictwem. Kiedyś, gdy zaczynałem latać na szybowcach, jeszcze w zamierzchłych czasach połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku to On już był starym "wygą" w Aeroklubie, przygotowywał naszą "Czaplę", nasze "Bociany" do lotów.
Krzysztof "Anioł" Sobiecki
Pewnego październikowego wieczora, w aeroklubowym warsztacie, udało mi się namówić naszego najaktywniejszego pilota szybowcowego Krzysztofa „Anioła” Sobieckiego na parę słów wspomnień. Grzegorz Nadolny: Skąd ten „Anioł”? Krzysztof Sobiecki: Przywiozłem to z Mistrzostw Polski Juniorów w Lesznie, prawie nie pamiętam, to było tak dawno. Nieco inaczej wtedy wyglądałem. Miałem długie blond włosy. Jedyne kolorowe koszulki, jakie były za PRL-u, były przeważnie białe, jeansy też nie były zbyt dostępne, a ja miałem białe spodnie.
Karol Kubit
Karol Kubit był jedną z barwniejszych postaci świata lotniczego w Polsce. Współtworzył rozwój i historię sportu mikrolotowego, wielokrotnie reprezentował Polskę na mikrolotowych zawodach lotniczych klasy światowej i europejskiej. Karol żył lataniem. Niezwykła aktywność i ciekawość świata pchały go do działania i odkrywania coraz to nowych możliwości w sporcie lotniczym.  Był duszą naszego światka lotniczego.Swoją przygodę z lataniem zaczynał w końcu lat 70-tych.


Dział ten jest w trakcie rozwoju. Naszym staraniem będzie przybliżenie państwu ludzi ważnych dla naszego aeroklubu.


wszelkie prawa zastrzeżone © Aeroklub Bydgoski