Miesiąc: sierpień 2014

Polscy szybownicy najlepsi na świecie!


Polscy szybownicy najlepsi na świecie!


fot: Marcin Jaros

fot: Malwina Madler / od lewej stoją: Sebastian Kawa, Karol Sztaryszak, Łukasz Wójcik


W niedzielę 10 sierpnia 2014 roku zakończyły się XXXIII szybowcowe mistrzostwa świata w Lesznie w klasach 15m, 18m i otwartej. W bardzo silnej międzynarodowej obsadzie nasi zawodnicy po raz kolejny udowodnili, że są jednymi z najlepszych ambasadorów polskiego sportu i zdobyli dwa tytuły mistrzów świata. W klasie 15m na polskim szybowcu Diana 2, Sebastian Kawa zdobył swój dziesiąty (!!!) tytuł mistrza świata. Dokładając do tego jeszcze zdobyte wcześniej 2 tytuły wicemistrzowskie oraz 2 brązowe medale oraz 5 tytułów mistrza Europy, Sebastian Kawa jest z pewnością jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców i w liczbie osiągnięć sportowych jednym z nielicznych na świecie. W klasie 18m po zaciętej walce do ostatniego dnia mistrzostw złoto zdobył Karol Staryszak, a brąz przypadł Łukaszowi Wójcikowi. W klasie otartej nasi zawodnicy Witold Czarnik i Janusz Centka zajęli kolejno 16 i 22 miejsce. Dodać również należy, że w zakończonych niedawno 17 szybowcowych mistrzostwach świata w akrobacji szybowcowej w Toruniu mistrzem świata w klasie unlimited został Maciej Pospieszyński, a Polska zdobyła także złoto drużynowo.
Gratulujemy naszym mistrzom!


fot:Marcin Jaros / Karol Staryszak w szybowcu ASG 29


Trudno nie pokusić się o komentarz… To są prawdziwie spektakularne sukcesy, niestety w mediach wciąż o nich mało, tym bardziej, że zawody w akrobacji swoją widowiskowością dorównują najlepszym spektaklom sportowym, a współczesna technika pozwalałaby na interesujące relacje na żywo. Wyścigi szybowcowe Grand Prix pokazały, że można się nimi emocjonować kiedy są zrealizowane w interesujący sposób, z kamerami w kabinach szybowców i trackingiem pokazującym kibicom pozycję szybowców w czasie rzeczywistym. Cóż pozostaje żywić nadzieję, że w naszym kraju taki dzień kiedyś nastąpi i tak samo jak wielogodzinny wyścig kolarski, albo nudny mecz polskiej ligi piłkarskiej, zobaczymy relację na żywo z zawodów szybowcowych.


fot: Marcin Jaros / Karol Staryszak w szybowcu ASG 29


Jan Wróblewski

Jan Wróblewski, Leszno 1973

Jan Wróblewski, Leszno 1973

Jan Wróblewski: Dwukrotny szybowcowy mistrz świata z South Cerney w Wielkiej Brytani w 1965r. i z Vršac w Jugosławii w 1972r. Szybowcowy wicemistrz świata z Marfy w Stanach Zjednoczonych w 1970r. Szybowcowy wicemistrz  Związku Radzieckiego w 1966r. Szybowcowy mistrz Polski  w 1963r i dwukrotny II wicemistrz Polski  w 1964r. i 1967r. Zwycięzca Całorocznych Zawodów Szybowcowych im. Ryszarda Bitnera w 1964r.  Przelotem docel powrót na odległość 678km (Leszno, Olsztyn, Leszno) na szybowcu Foka 4  dnia 28 lipca 1963 roku ustanowił szybowcowy rekord świata. Ustanowił także 4 szybowcowe rekordy krajowe. Jako pierwszy i jedyny dotąd pilot uzyskał tytuł mistrza świata w klasie otwartej startując na szybowcu klasy standard! Laureat Medalu Tańskiego w 1963r. Pilot samolotowy lotnictwa sanitarnego, agrolotniczego i komunikacyjnego, instruktor lotniczy.


Pan Jan to jedna z najjaśniejszych postaci zapisanych w kartach naszego aeroklubu. W latach 1963-73 osiągnął nienotowane wówczas sukcesy w dziejach AB zdobywając 1963 tytuł szybowcowego mistrza Polski w Lesznie. W tym samym roku w 28 lipca ustanowił rekord świata w przelocie docelowo-powrotnym lecąc szybowcem Foka na trasie o długości 678 km (Leszno, Olsztyn, Leszno). Ten wyczyn przez 44 lata aż do 2007 roku był rekordem Polski w klasie 15m. W czasach, kiedy po rekordy jeździ się za granicę, wzbudza on tym większy szacunek, że miał miejsce na terenie kraju i na nieporównywalnym w osiągach szybowcu Foka. Rok później zdobył tytuł wicemistrza Polski i powtarza jeszcze raz to samo w roku 1967.Jan Wróblewski startował na mistrzostwach świata czterokrotnie. W roku 1965 jako debiutant na mistrzostwach świata wygrywa zawody w South Cerney w Anglii startując na szybowcu klasy standard Foka 4 w klasie otwartej! Wprawił tym samym w zdumienie całą konkurencję i szybowcowych znawców. Jan Wróblewski opowiadając o atmosferze rywalizacji tamtych zawodów pokazuje dosyć zaskakujący dla nas obraz. Polska, kraj zza żelaznej kurtyny był postrzegany przez pilotów i organizatorów z krajów zachodnich z niechęcią. Zawody przypadały w 25 rocznicę bitwy o Anglię i temat ten był wszechobecny. Wielu angielskich pilotów wspominało czasy powietrznych walk bratając się jednocześnie z pilotami niemieckimi wychwali ich lotnicze umiejętności i waleczność. Wygrywając te zawody pan Jan opowiadał, jak to z niezwykłą satysfakcją odbierał gratulacje od polskich pilotów mieszkających w Anglii, którzy zapomniani przez swych niedawnych kolegów i własną ojczyznę cieszyli się jego sukcesem. To był też ich sukces i wielkie święto.  W 1968 roku na mistrzostwach świata w Lesznie nie odniósł sukcesów zajmując 14 miejsce na szybowcu zefir 4. W roku 1970 w Marfie w Stanach Zjednoczonych Jan Wróblewski na szybowcu Cobra 15 zdobył tytuł wicemistrza świata w klasie standard, a dwa lata później w 1972 roku w Jugosławii w Vrsac na polskim Orionie ponownie staje na najwyższym podium w klasie standard.Jan Wróblewski w 1972 roku jako czwarty Polak otrzymuje od Międzynarodowej Organizacji Lotniczej FAI – medal Lilienthala najwyższe na świecie odznaczenie szybowcowe.

opr: Grzegorz Nadolny


Nasi w Lisich Kątach


Nasi w Lisich Kątach


W Lisich Kątach koło Grudziądza rozpoczęły się właśnie XIII Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie klub A oraz Regionalne Zawody Szybowcowe w klasach A i B. W każdej z klas Aeroklub Bydgoski ma swojego przedstawiciela, w Mistrzostwach Polski reprezentuje nas Krzysztof „Anioł” Sobiecki na Jantarze std 2. ze znakami konkursowymi ER, w RZS klub A Mateusz Zakrzewski na ASW 19 b ze znakami konkursowymi MNZ, a w RZS klub B nasz debiutant Daniel Nowicki na Piracie ze znakami konkursowymi 5. Wszystkim życzymy powodzenia i bezpiecznegoo powrotu do domu.


Poczynana naszych zawodników możemy śledzić pod linkiem TUTAJ

albo na Facebooku: TUTAJ


wszelkie prawa zastrzeżone © Aeroklub Bydgoski