Coroczne zawody na celność lądowania – IX Memoriał Michała Kurzeji – podsumowanie


Pierwsze podejście do zawodów odbyło się w sobotę 5 października, jednakże niekorzystna deszczowa aura oraz mało optymistyczna prognoza na najbliższe godziny, zmusiły nas do przeniesienia konkursu na niedzielę. Szczęśliwie tego dnia dopisała pogoda i frekwencja, dzięki czemu zawody na celność lądowania – IX Memoriał Michała Kurzeji, mogły odbyć się bez przeszkód.

Reguły konkursu, choć w teorii proste i przejrzyste, w praktyce już takie nie były. Należało wystartować szybowcem Bocian za wyciągarką, wykonać krąg nadlotniskowy, prawidłowo wylądować, przyziemiając za ustalonym ogranicznikiem i zatrzymać się jak najbliżej wyznaczonego centrum. Dodatkowym utrudnieniem okazał się lekki, tylno-boczny wiatr, który w dużej mierze przyczynił się do rekordowej listy spalonych – przyziemień przed ogranicznikiem. Nie obyło się zatem bez niespodzianek i choć nikt nie zbliżył się do wyników z lat poprzednich, dwa miejsca na podium zajęli uczniowie-piloci tegorocznej podstawówki, co dobrze świadczy o poziomie szkolenia w Aeroklubie Bydgoskim.

Ostateczna kwalifikacja wyglądała następująco:

I miejsce – Marcin Fabianiak (tegoroczna podstawówka)

II miejsce – Henryk Gajownik

III miejsce – Violetta Banas (tegoroczna podstawówka)

Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Tego dnia wykonaliśmy 40 lotów szybowcowych, pomimo współdzielenia przestrzeni powietrznej z samolotami oraz skoczkami spadochronowymi. Po lotach odbyła się tradycyjna uroczystość zakończenia sezonu. Dla nieobecnych załączamy kilka zdjęć, które wykonała zdobywczyni trzeciego miejsca w zawodach – Violetta Banas.


wszelkie prawa zastrzeżone © Aeroklub Bydgoski