Nasi piloci w Prievidzy

Po raz kolejny piloci z Aeroklubu Bydgoskiego pojechali w Słowackie góry po szybowcowe doświadczenia. Zaraz po pierwszych w sezonie 2017 międzynarodowych zawodach do Prievidzy zjeżdżają kolejni piloci spragnieni empirycznych i estetycznych doznań w górskim lataniu.

Tym razem pogoda nie rozpieszczała naszych kolegów. Artur pierwszy raz na Jantarze śmigał nad górami, ale i w dolinach radził sobie znakomicie sprawdzając dzielnie stan słowackich pól. W górach to nie lada sprawka. Wybór przygodnego lądowiska wymaga zwiększonej uwagi z racji na ich nieliczna dostępność jak i ukształtowanie terenu. Nowy typ szybowca na zawodach to kolejne doświadczenie. Wojtek na świeżo malowanym Promyku latał rozważnie i jak mówił: „Chcę przelecieć trasę i otworzyć podwozie do lądowania”. Plan się powiódł i zaniósł Wojtka w środek stawki. Pogoda i zróżnicowane warunki w ciągu dnia dają doświadczonym wiatr w skrzydła. Oprócz termiki wykorzystują zbocza do lotu żaglowego, albo kapryśną wiosenną falę nad inwersją. Tylko, że oprócz wiedzy trzeba mieć doświadczenie. Jak się lata pokazali młodzi górale. Marek Niewiadomy i Wojtek Wojtaczka zdystansowali pozostałych zawodników objawiając niezwykły talent na miarę wielkich mistrzów. W warunkach, w których nikt nie myślałby nawet o wejściu do hangaru i wyjęciu sprzętu oni oblatywali trasę i to z imponującymi osiągami. Gratulujemy zwycięzcom, a naszym kolegom kolejnych doświadczeń.