Danielowy Smyk

IMG_2270Nad Bydgoszczą pojawiła się nowa lotnicza sylwetka. Niewielka, podobna trochę do zabawki bezsilnikowa maszyna to po prostu Smyk. Pozory jednak mogą mylić. To znakomicie wyposażony w zawodniczą awionikę szybowiec, który z pewnością przyniesie swojemu nowemu właścicielowi ogrom satysfakcji w nadchodzących zawodach. Serdecznie gratulujemy Danielowi i trzymamy kciuki za powodzenie w szybowcowych wyścigach.

 

 

 


Szybowiec PW-5 Smyk został zaprojektowany jako tani i prosty szybowiec, mający wziąć udział w konkursie na szybowiec Klasy Światowej. Do konkursu zgłoszono łącznie 42 projekty, do ścisłego finału przeszło 7 projektów. W 1994 Międzynarodowa Federacja Lotnicza jako zwycięzcę konkursu wybrała jednomyślnie PW-5.

PW-5 został zaprojektowany w ramach programu ULS na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej w zespole pod kierownictwem dr. inż. Romana Świtkiewicza. Oblotu szybowca dokonał pilot doświadczalny January Roman. Produkcją nowego szybowca zajęły się zakłady PZL w Świdniku. W 2001 roku produkcja została przeniesiona do zakładów w Bielsku-Białej. Wraz ze zmianą wytwórcy wprowadzono zmodernizowaną wersję B1-PW-5. Modernizacja objęła między innymi układ awaryjnego zrzutu owiewki, tablicę przyrządów, dodano balast ogonowy oraz automatyczne połączenia popychaczy lotek (źródło wikipedia.pl)


wszelkie prawa zastrzeżone © Aeroklub Bydgoski