Julian Żyromski Mistrzem Polski w modelarskiej akrobacji halowej.
Dnia 7 i 8 lutego w hali „Koło” w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Polski w akrobacji halowej tj. klasy F3P, F3P Klub, F3P-AFM, F5K-Pylon Racing. Bezpośrednio przed tymi zawodami rozegrano mistrzostwa Warszawy modeli szybowców wyrzucanych z ręki klasy F1N. Stawiło się na nich ok. 100 młodych szybowników!
Zaraz po wręczeniu nagród początkującym modelarzom, rozpoczęły się pokazy modeli RC, które otworzył nasz zawodnik Julian Żyromski z modelem akrobacyjnym Extra 330SC ze zmiennym skokiem śmigła i wektorowaniem ciągu . Wkrótce po pokazach odbyły się treningi we wszystkich klasach.
W klasie F3P-AP rozegrano 4 kolejki. Niestety w pierwszej Julian popełnił błąd w jednej figurze, tym samym otrzymując za nią 0 punktów. Udało mu się odrobić straty poprawiając wynik w każdej następnej rundzie. Ostatecznie zajmując 4 miejsce. Na uwagę zasługuję fakt, że ta sekwencja figur nigdy nie była przez niego ćwiczona w „realu”.
O wiele lepiej poszło w klasie F3P-C, w której Julian od samego początku prowadził z dobrą przewagą punktową. Zajął 1 miejsce, zdobywając tytuł Mistrza Polski.
Po rozegraniu wszystkich kolejek w akrobacji precyzyjnej przyszedł czas na najbardziej widowiskowe oblicze modelarstwa-F3P-AFM tzw. Aeromusical.
Niestety już od samego przyjazdu naszego zawodnika prześladował pech… Zaczęło się od wibracji śmigła-częściowo udało się usunąć problem, ale gwoździem do trumny okazało się uszkodzenie serwomechanizmu sterującego lotkami. Godziny treningu nowych figur wykonywanych ze zmiennym skokiem śmigła poszły w niepamięć…
Julian podjął decyzję o wykorzystaniu delikatnego modelu do akrobacji precyzyjnej (nie nadającego się do tak agresywnej akrobacji) w ciągu kilku minut zmodyfikował swoją freestyle’ową wiązankę, aby udało się ją wykonać tak lekką maszyną. Zajął 4 miejsce-prawdopodobnie był pierwszym na świecie, który wykonał lot aeromusicalowy, na zawodach modelem klasy F3P.
Jerzy Stusiński
Julian Żyromski Mistrzem Polski – to świetna wiadomość !!!
To również znakomity przykład jak konsekwentne dążenie do celu przynosi oczekiwane efekty. U Juliana bowiem niewątpliwy talent poparty jest rzetelnym treningiem, często bardzo utrudnionym ze względu na kłopoty z wynajęciem odpowiedniej hali sportowej. To także przykład jak pozytywnie działa wsparcie rodziców. Bez ich udziału ten sukces nie byłby możliwy. Koszty zakupu akcesoriów, opłacenia hali do treningu są naprawdę niebagatelne. W związku z powyższym gratulujemy całemu rodzinnemu teamowi, bo to ich wspólne osiągnięcie.
Wiesław Nowaczyk – Kierownik Sekcji Modelarskiej AB