Nasi ze złotem i srebrem.


Mistrzostwa Polski Modeli Swobodnie Latających – Suwałki 2014.


DSCN4683

Po zeszłorocznych doświadczeniach pogodowych nikt z uczestników nie dopuszczał do świadomości, że w tym roku może być podobnie lub gorzej. Niestety suwalska aura i tym razem postawiła zawodnikom wysoko poprzeczkę. Trzeba bowiem naprawdę dużych umiejętności by latać w temperaturze 10ºC, silnym wietrze i padającym deszczu. Żaden modelarz nie trenuje w tak skrajnych warunkach z obawy przed uszkodzeniem lub utratą modeli.
W tej sytuacji demokratycznie w gronie zawodników, trenerów i organizatorów podejmujemy decyzję przeprowadzeniu tylko trzech kolejek lotów by szybko zakończyć zawody i uniknąć prognozowanego na później pogorszenia pogody. Już loty próbne pokazują, że będzie ciężko, a modele będą odlatywać nawet poza teren lotniska. W takich okolicznościach dobrze radzą sobie doświadczeni zawodnicy. Nasz Bartosz Karłowski pewnie zalicza lot maksymalny i spokojnie czeka na rozwój wypadków. Paru zawodników z innych ekip również lata „maksa”. Seweryn Nowaczyk nie ma powodu do zadowolenia. Jego podstawowy model w pierwszym locie traci prawie pół minuty. Po pierwszej turze Seweryn daleko za podium. Podejmujemy decyzję o zmianie modelu na inny i w dwóch kolejnych lotach latamy  „maksy”. Okazuje się, że warto walczyć do końca gdyż wielu zawodników popełniło jeszcze większe błędy tracąc więcej cennych sekund lotu.
Jest tylko jeden zawodnik z kompletem punktów, to Bartosz Karłowski który zostaje Mistrzem Polski. Dla 18-latka to piękne zwieńczenie juniorskiej kariery. Ubiegłoroczny triumfator Seweryn Nowaczyk „powraca z dalekiej podróży” lądując na drugim miejscu. Tuż za naszymi zawodnikami plasuje się Michał Śliwiński z Aeroklubu Podkarpackiego. Ta trójka już wcześniej awansowała do Modelarskiej Reprezentacji Polski. Rezultat dobrze świadczy o poziomie ich umiejętności, które będą mogli zaprezentować podczas zbliżających się Mistrzostw Świata Juniorów.

wszelkie prawa zastrzeżone © Aeroklub Bydgoski