Miesiąc: maj 2016

Nowe Szaty SP-FMA

Przedstawiamy nowe szaty jednego z naszych „Antków”. Przepłótniony i pomalowany w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy, wyposażony w nowy silnik jeszcze długo nam posłuży.
Z duma prezentujemy naszego SP-FMA

Zaawansowani Debiutanci

Wrócili z podniebnych wojaży nasi debiutanci w klasie Klub-A. Wojtek i Artur postawili sobie poprzeczkę dosyć wysoko i wybrali się na swoje pierwsze zawody w zaawansowanej klasie szybowców do słowackiej Prievidzy. To malownicze lotnisko położone w pobliżu Tatr zapewniało bydgoskim pilotom niespotykane w naszych szerokościach geograficznych widoki jak i wrażenia. Trening górski, co prawda odbyli jesienią na szybowisku Żar i na fali w Jaseniku, ale zawody rządzą się bardziej wymagającymi regułami. Tam już nie wystarczy trzymać się zdobytej wysokości, ale trzeba lecieć w konkretnym celu i z jak najlepszą prędkością. Górski teren nastręcza także sporo problemów nawigacyjnych, bo to co proste i do osiągnięcia na płaskim, tam staje sie nie lada problemem związanym z przebiegiem górskich pasm i występujących przez to mało przewidywalnych ruchów powietrza. Kiedy plan zawodzi wtedy szybowce lądują w terenie przygodnym. To normalne zjawisko dla sportu szybowcowego w górskim terenie jest dużo ryzykowniejsze. Naszym podróżnikom udało się parę razy „pacnąć” w polu, co na pewno też jest sporym doświadczeniem, a po to właśnie tam pojechali.

Zawody w Turbii

06_05_2016_SMP_d3_9

Pierwsza tura zawodów szybowcowych za nami. Anioł walczył na Jantarze standard w Regionalnych Zawodach Szybowcowych w klasie standard w Turbi pod Stalową Wolą i tamże w klasie klub B startował Daniel na swoim PW-5. Pogoda zbytnio nie sprzyjała naszym zawodnikom, dlatego udało się rozegrać tylko zawody w klasie Standard. Krzysztof Anioł Sobiecki w bardzo silnej mistrzowskiej obsadzie zajął 10 miejsce. Na uwagę zasługuje także bardzo dobra postawa absolwenta Aeroklubu Bydgoskiego, obecnie rzeszowianina Piotra Budzowskiego, który finalnie zajął 11 miejsce zaraz za Krzysztofem, ale w jednej z konkurencji był na pudle. Gratulacje. Wyniki tutaj

fot:Jacek Wiedeński, więcej zdjęć tutaj

Majówka

P_20160502_185508

Pierwszomajowe loty stają sie tradycją. Długi weekend daje możliwość urwania się z roboty na dłużej i wykorzystania wiosennej termiki. Pani Aura… hm… zachowywała się jak kapryśna jak nastolatka. Najpierw była pochmurna, potem dawała nadzieję, aby w końcu strzelić focha i oszukiwać rozlanymi cumulusami. Nasze uparte chłopaki w konkurach u Pani Aury, odrzucani w niełasce powracali w zalotach nie zrażeni humorami i startowali ponownie. Zbyszek Lutowski, wracający po latach do latania pokazał klasę i wyruszył na trasę w łożu wiatru i spokojnie ją zaliczył. Kiedy inni walczyli tylko o utrzymanie się w powietrzu, on wrócił na tarczy z przelecianymi kilometrami. Brawo. Nasza Martyna, zeszłoroczna uczennica pięknie sobie radzi i na początku sezonu wylaszowała Pirata. Lataj szybko, wysoko i bezpiecznie dziewczyno! trzymamy kciuki.