Miesiąc: październik 2014

IV Zawody na celność lądowania im. Michała Kurzeji


 IV Zawody na celność lądowania im. Michała Kurzeji są zawsze okazją do spotkania, rywalizacji i podsumowań na koniec sezonu. Memoriał to przede wszystkim pamięć o naszym koledze. Minęła już czwarta rocznica fatalnych wydarzeń. Michał… Pamiętamy!


fot: Grzegorz Nadolny


Przez kilka dni prognozy straszyły nas nieuchronnymi opadami w zaplanowany dzień zawodów. Ale im bliżej do terminu zmagań, zapowiedzi pogodowe zmieniały się na naszą korzyść. Stacjonarny bałkański wyż rósł w siłę i zatrzymał tuż przed granicą naszego lotniska wędrujący chmurami po ziemi niż znad Szkocji,

Otwarta formuła tych zawodów przyciągnęła liczną rzeszę zaprzyjaźnionych z naszym klubem sympatyków w postaci gości z innych klubów, rodzin pilotów, a także przyjaciół naszego stowarzyszenia. Do zawodów w rezultacie przystąpiło 35 zawodników, dlatego udało nam się rozegrać tylko jedną serię lądowań. Kierownikiem zawodów był Komisarz sportowy i najaktywniejszy zawodniczo szybownik AB Krzysztof „Anioł” Sobiecki, a honorowym sędzią głównym były wieloletni szef szkolenia Bogusław Węgierski. Reguły zawodów były proste. Trzeba było po przyziemieniu zatrzymać się jak najbliżej centrum pomarańczowego markera nie „paląc” lądowania przed dolnym ogranicznikiem.
Zeszłoroczne zawody wygrał nasz aeroklubowy kolega Krzysztof Bajgot, który w jednym z pierwszych lądowań zawyżył poziom do kilku centymetrów. W tym roku niestety nie mógł z nami rywalizować. Pod jego nieobecność głodni zemsty rywale pokazali swój zawodniczy pazur. Pierwsze dziesięć pozycji zajęli piloci z wynikiem nieprzekraczającym metra, co przy praktycznie bezwietrznych warunkach na szybowcu „Bocian” jest niemałym wyczynem. Liczna grupa pilotów z Aeroklubu Kujawskiego rywalizowała zawzięcie z bydgoszczanami, ale zwycięstwo przypadło członkowi Aeroklubu Nadwiślańskiego, Michałowi Szymańskiemu – 34 cm. Michał prywatnie jest mężem naszej wspaniałej szybowniczki Agnieszki mającej na swoim koncie nie jedno zwycięstwo w takich zawodach. Drugie Miejsce zdobył prowadzący przez długi czas w zawodach Tomasz „Boruh” Borowiak z Aeroklubu Włocławskiego – 58cm, a honor AB obronił tegoroczny „pisklak” z grupy podstawowej Kamil Barnik  – 76 cm, zajmując trzecią lokatę. Podium potwierdziło zasadę, że najlepiej lądują albo świeżo upieczeni adepci szybownictwa albo instruktorzy. Ci pierwsi mieli okazję trenować cały sezon, drudzy natomiast z wynikiem kilkuset lądowań w sezonie są na pewno przetrenowani.
W czasie całych zawodów złowrogi niż walczył na naszych oczach z piękną aurą, zbliżając się i oddalając od skraju trawy. Rywalizacja zawodnicza przebiegała w doskonałej atmosferze i zakończyła się tradycyjnie uroczystym podsumowaniem sezonu w świetlicy AB. Wręczyliśmy nagrody wyróżniającym się szybownikom oraz medale zwycięzcom zawodów. Wieczór ten chyba będzie najdłużej pamiętał nasz klubowy kolega Dmitry, który szczęśliwie tego dnia zakończył przeszkolenie na nowy rodzaj startu za samolotem i wylaszował „Puchacza”. Tak się jakoś złożyło, że znalazł się natychmiast zrobiony przed wielu laty przez „Boda” laszownik, a chcących pogratulować Dimie za jego pomocą było więcej niż startujących. Po uroczystościach wieczór lotniczych opowieści przy grilu integrował wszystkich obecnych do późnych godzin …


fot: Marcin Zaborowski


Zakończenie sezonu 2014


Sezon 2014 w AB za nami. Termiczny okres lotny trwa zdecydowanie za krótko! Przecież dopiero co się zaczął, a my już celebrujemy jego zamknięcie konkursem na celność lądowania.


Cóż… trochę statystyk. Dzięki wdrożeniu w tym roku e-chronometaża, podsumowania stały się prostsze i klarowniejsze. W sezonie od kwietnia do października mieliśmy 86 dni lotnych i wykonaliśmy w sumie 2056 startów szybowcami. To całkiem niezły wynik biorąc pod uwagę pewną „senność” sekcji szybowcowej na początku sezonu, kiedy majowe pogody były wymarzone. Podstawy po 2000m kusiły przelotowców, ale tylko niektórzy mieli okazję takie warunki wykorzystać. Aktywność naszej sekcji zdecydowanie się poprawiła w środku sezonu, jednak w lipcu pogoda nie była najlepsza. W sierpniu rozkręciliśmy się na dobre, także intensywnie latając przez cały wrzesień i początek października.

Tradycyjnie od kilku już lat w AB pierwszy wystartował Anioł biorąc udział kolejno na zawodach w Prievidzy na Słowacji, Super KZS klasa Std w Turbii, Jantar Cup w Pile, Ostrów-Glide w Michałkowie kończąc w na XIII MP klub A w Lisich Kątach.  Swój debiut w lataniu zawodniczym miał w tym roku Daniel Nowicki, który znakomicie rozwija się lotniczo i zaliczył dwie edycje regionalnych zawodów szybowcowych w klasie klub-B w Lisich Kątach i Białymstoku. W zawodach w Grudziądzu brał udział także nasz młody instruktor Mateusz Zakrzewski startując na swoim pięknym szybowcu ASW-19 w klasie klub-A.

Poza aktywnością zawodniczą wymienionych wcześniej pilotów, latamy w klubie na przeloty rejestrując je w Szybowcowym Pucharze Polski. Najlepszy wynik i największą ilość przelotów w tym roku zarejestrował Wojtek Fajga stając się liderem w AB. Z racji tego, że nasi główni przelotowcy albo wyjechali albo zaczęli szkolić innych, bądź byli aktywni zawodniczo, ( tych osiągnięć zgodnie z regulaminem SZPP.pl nie można rejestrować w serwisie), ogólna pozycja AB w rankingu nieco spadła. Z nadzieją jednak patrzymy na naszych młodszych stażem kolegów, którzy w tym roku porobili wszelakie minima i zaczęli latać na przeloty, że także oni w przyszłym roku wzmocnią klub w tabeli.

Dzięki zaangażowaniu szefa szkolenia Piotra Trzaskawki, instruktorów Henryka Gajownika, Krzysztofa Sobieckiego, Andrzeja Bednarza, Mateusza Zakrzewskiego i Grzegorza Nadolnego udało nam się wyszkolić do III klasy szybowcowej dziewięciu pilotów i wspomóc kilkunastu innych na drodze do zdobycia licencji. Tegoroczna grupa podstawowa w naturalny sposób podzieliła się na szkolących się za samolotem i tych, którzy zbierali pierwsze lotnicze doświadczenia za wyciągarką. Za samolotem szkolił jeden z najbardziej doświadczonych w AB inst. Henryk Gajownik, a grupę wyciągarkową prowadzili nowi adepci sztuki instruktorskiej Mateusz Zakrzewski i Grzegorz Nadolny przy wsparciu Krzysztofa „Anioła” Sobieckiego. Każda grupa miała swoich liderów, którzy na uroczystości zakończenia sezonu zostali wyróżnieni za szczególne postępy w szkoleniu lotniczym. W grupie „samolotowej” taki zaszczyt spotkał Ernesta Banek, który wyszkolił się podstawowo w jednym sezonie na obydwa rodzaje startu, wylaszował jednoster i wyszkolił na tyle, że zasmakował samodzielnej termiki. W załodze „wyciągarkowej” liderem grupy została Malwina Bargiełowska. Ta młodziutka pilotka jako pierwsza wyszkoliła się podstawowo i pod koniec sezonu dosiadła naszego „Juniora”. Gratulacje.

Cały udany sezon szkoleniowy byłby niemożliwy, gdyby nie praca naszych pracowników etatowych, ale przede wszystkim dzięki pomocy kolegów na wyciągarce. Witosław Tarka i Wojtek Fajga to tegoroczne filary szkolenia po drugiej stronie sznurka, bez których latanie za windą byłoby zwyczajnie niemożliwe. Dziękujemy.

To, co teraz napiszę nie ma być peanem. Ma być zwykłą przyzwoitością wobec ludzi, którzy poświęcają swój prywatny niezapłacony czas i zaangażowanie, abyśmy my szybownicy mogli uprawiać nasze hobby i spełniać sportowe ambicje. Ukłony w stronę naszych kolegów z zarządu. Widzimy i doceniamy waszą ciężką pracę na rzecz naszego stowarzyszenia. Dziękujemy.


Zaproszenie na IV Konkurs na celność lądowania im.Michała Kurzeji

 


11 października 2014 roku o godz. 9:00 LMT zapraszamy wszystkich pilotów szybowcowych z naszego klubu, a także chętnych z innych ośrodków do udziału w konkursie na celność lądowania. Konkurs ten jest  4 memoriałem naszego kolegi Michała Kurzeji. Cena startu w zawodach dla wszystkich uczestników niezależnie od przynależności klubowej wynosi 30 zł. W tej cenie zapewniamy start za wyciągarką na szybowcu Bocian. Dodatkowo dla zainteresowanych w dniu zawodów zostanie wyznaczona składka na posiłki i napoje.


Tego samego dnia  po zakończeniu zawodów planujemy uroczyste zakończenie sezonu na którym wręczymy naszym nowym adeptom szybownictwa dyplomy uzyskania III klasy szybowcowej.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych zawodami, członków innych sekcji, byłych członków AB i zaprzyjaźnionych z naszym klubem sympatyków lotnictwa.

Po uroczystościach planujemy integracyjnego grilla i …
Do zobaczenia.


IMG_2951

 

wszelkie prawa zastrzeżone © Aeroklub Bydgoski