Miesiąc: kwiecień 2014

Aero Design 2014, czyli amerykański sukces Piotra Chmielewskiego.

att_Jet_StreamW świecie lotniczym konkursy dla konstruktorów modeli samolotów „Aero Design” od lat budzą niezmiennie wielkie zainteresowanie. Tegoroczna edycja odbywająca się niedaleko Dallas w Teksasie wzbudziła nasze szczególne emocje za sprawą członka naszego aeroklubu Piotra Chmielewskiego. Piotr był bowiem jednym z konstruktorów i zarazem pilotem modelu wykonanego przez zespół Politechniki Wrocławskiej.

Skonstruowanie modelu „udźwigowego” zgodnego z regulaminowymi ograniczeniami to dość złożone zadanie. Dochodzi do tego umiejętne przedstawienie projektu i w końcu zaprezentowanie możliwości modelu w locie. Wszystko doprawione emocjami w rywalizacji z innymi zespołami z całego świata. My jednak śledząc projekt i budowę oraz próby modelu mieliśmy nadzieję na dobry rezultat.

Wyniki przyjęliśmy z wielką radością – w klasie „Micro” zwyciężył zespół z Wrocławia. Piotr debiutując w tak prestiżowej imprezie stanął od razu na najwyższym stopniu podium. Pilotując eksperymentalny model wykazał się dużymi umiejętnościami, rozwagą i stosowaniem założeń taktycznych. Znając Piotra można w ciemno przyjąć, że radość z sukcesu nie przewróci mu w głowie, a doświadczenie właściwie spożytkuje odnosząc kolejne sukcesy.

Serdecznie gratulujemy !!!

Zmarł Józef Rzepka

IMG_2431Z żalem informujemy, że w dniu 25 kwietnia 2014 r. zmarł Józef Rzepka, długoletni szef sekcji modelarskiej naszego aeroklubu. Od początku lat 50. ubiegłego wieku do odejścia na emeryturę w 2000 roku był niekwestionowanym liderem, organizatorem i propagatorem modelarstwa lotniczego w naszym regionie. W ciągu tak wielu lat był czynnym zawodnikiem sportu modelarskiego oraz instruktorem, wychowawcą młodzieży. Kilka pokoleń modelarzy zawdzięcza Panu Józefowi wprowadzenie w świat modelarstwa i dalej lotnictwa. Był przy tym człowiekiem nadzwyczaj skromnym, unikającym osobistego rozgłosu i przywilejów, na które w pełni zasługiwał. W naszej pamięci pozostanie autorytetem i fachowcem dziedzinie modelarstwa lotniczego.

Cześć Jego pamięci.

Sezon 2014 otwarty

Bez fajerwerków i w kameralnym gronie rozpoczęliśmy lotny sezon szybowcowy w Aeroklubie Bydgoskim. Wczesnowiosenny północny spływ przyniósł nam znakomite warunki i choć słońce jeszcze nie operowało mocno, to chwiejna atmosfera dawała noszenia powyżej 3m/s. Pierwsze szybowce są już w służbie. Bocian czeka na wszystkich wznawiających się po zimowej przerwie. Dzisiaj z jego gościnnej kabinki skorzystało paru z nas wykonując kila termicznych lotów. Podstawa była zadziwiająco wysoko jak na tę porę roku, bo w pierwszym locie udało się Aniołowi i piszącemu te słowa, dojść do podstawy na 1800m. Bardzo silny wiatr w czasie tej podróży w górę zaprowadził nas prawie nad Nową Wieś. Pewnie gdybyśmy się puścili z wiatrem to w kilka minut zawitalibyśmy w Inowrocławiu, a tak powrót nad kwadrat kosztował nas 1000m straty. Mateusz na swoim ASW-19 latał najdłużej i najdalej, ale taki to przywilej posiadacza własnego patyka. Zaczęliśmy dosyć późno, dlatego następnym pilotom coraz trudniej było się zabrać na termikę. Bajeczne cumulusy sklejały się w coraz gęstsze ławice i po południu zasłoniły całe niebo. Anioł zrobił także ponad godzinny oblot Jantara BC i w zasadzie na dniach pojedzie się ścigać do Prievidzy. Z tej radości udało się nam jeszcze zmontować Pirata 5 i cóż… Nic tylko latać!